07 Şubat 2012 / 13:15
TABLETLERİN DAĞITILACAĞI İL VE OKULLARIN LİSTESİ
Haber Resmi
Milli Eğitim Bakanlığı'nın 17 ilde ve 52 okulda pilot olarak hayata geçireceği FATİH Projesi'ne dahil olan okullar da belirlendi.

HABERKAMU / ÖZEL HABER

Eğitimin "çılgın projesi" olan FATİH proje ayrıntılarını geçtiğimiz yıl bizzat kendi açıklayan Başbakan Tayyip Erdoğan, öğrencilere ilk tablet bilgisayarları da dağıtacak. Eğitim yılının ikinci döneminin başlayacağı yarın Ankara'daki Sabahattin Zaim Anadolu Öğretmen Lisesi'nde öğrenim gören öğrenciler tablet bilgisayarlarını Erdoğan'dan alacak.

52 PİLOT OKUL

Başbakan Erdoğan'ın "Hocaların Hocası" ve "İktisadın Duayeni" olarak tanınan Prof. Dr. Sabahattin Zaim'in ismini taşıyan okulda dağıtması ahde vefa olarak yorumlandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Prof. Dr. Zaim'in öğrencileri arasında. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 17 ilde ve 52 okulda pilot olarak hayata geçireceği FATİH Projesi'ne dahil olan okullar da belirlendi. Proje kapsamında Ankara'da 7, İstanbul'da 6, İzmir, Diyarbakır, Kocaeli ve Mersin'de 4, Rize, Hatay ve Samsun'da 3 okulda sınıflar akıllı tahtaya, öğrenciler ve öğretmenler tablet bilgisayara kavuşacak.

Fatih projesi tablet bilgisayarlarının dağıtılacağı pilot bölgede bulunan okullara ayrıca bin 496 akıllı tahta da verilecek. Akıllı tahtalar, tablet bilgisayarlarla etkileşim içinde olacaklar. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından yapılan açıklamaya göre pilot uygulamanın başlaması ile birlikte 4 yılın içinde Türkiye okullarında okuyan tüm öğrencilere yaklaşık 1.5 milyon bilgisayar dağıtımı bitmiş olacak. Tablet bilgisayarların üretiminde yerli üreticilerin desteklenmesi hedefleniyor. Bu nedenle ilk başta pilot uygulamaya geçildi. Ancak Fatih projesi daha sonra yerli üretimin teşvik edilmesi için bu yerli tabletlerin dağıtılması ile tamamlanacak.


GÜVENLİK ÖZELLİKLERİ

Geçtiğimiz ay içerisinde, devletin bundan iki yıl önce pilot bölge olarak seçilen Kocaeli'nde gerçekleştirdiği 'Her Öğrenciye Bir Bilgisayar' kampanyası kapsamında 52 bin öğrenciye dağıtılan bilgisayarlardan bazılarının, maddi durum kötü bazı öğrenciler tarafından satıldığı ortaya çıkmıştı

6 ve 7'nci sınıf öğrencilerine dağıtılan bu bilgisayarların nasıl kullanıldığına dair yapılan ankete katılan 1,591 öğrenciden 127'sinin bilgisayarını sattığının anlaşılması üzerine de İl Milli Eğitim müfettişleri tarafından hazırlanan ilgili raporda bu hibe bilgisayarların öğrenciler tarafından satıldığı yazılmış ve FATİH (Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) Projesi'nde dağıtılacak tabletlerin de başına aynı şeyin gelmemesi için önlem alınması gerektiği yönünde görüş belirtilmişti.

FATİH Projesi kapsamında dağıtılacak olan tabletlerin de başına aynı şey gelmemesi için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından alınacak güvenlik önlemi belli oldu. MEB'in öğrencilere verilecek bu tablet bilgisayarları korumak için geliştirdiği güvenlik sistemine göre tablet okuldaki akıllı tahta ile bağlantılanacak ve eğer ondan sinyal alamazsa kilitlenecek.
 
Tabletlere kırılamayacak bir yazılım yükleyen MEB, geliştirilecek bu yeni yazılımla, öğrencilere verilecek olan tablet bilgisayarlar 'tampon süre' olarak tanımlanan zaman aralığında sınıflardaki akıllı tahtalardan sinyal almazsa kilitlenecek. Tampon süre okul ve tatil dönemleri için ayrı ayrı ayarlanabilecek ve kilitlenen bilgisayar anacak yetkililerin vereceği parolayla açılabilecek. Böylece, çalınma veya satılma durumunda okuldaki akıllı tahtadan sinyal alamayan bilgisayar kilitleneceğinden alıcıların işine yaramayacak.
 
Bu yazılımın kırılması ihtimalini engellemek için alınacak olan önlem ise yazılımın işletim sistemi üzerine değil, bilgisayar içinde bulunan en pahalı donanımlar üzerine gömülü biçimde hazırlanması. Bu sayede hem yazılımın yükleneceği bu parça sökülüp yenisi takılmadan yazılımın kırılması mümkün olmayacak hem de parça değişimi durumunda masraf çok fazla olacağından bilgisayarın çalınmasının ya da satılmasının bir anlamı kalmayacak. Keza bu önlemin bir diğer faydası da tabletlerin çalınması riskinin azalacak olması nedeniyle sigorta masraflarının da düşecek olması.
 
Bu vesileyle, dağıtılacak olan tabletlerin hepsinin internete girecek öğrencilerin zararlı sitelere girmesinin engellenmesi için MEB tarafından yönetilecek bir filtreleme sistemi ile gelecek.

17 il şu şekilde; Ankara, İstanbul, İzmir, Balıkesir, Bingöl, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Kayseri, Karaman, Kocaeli, Mersin, Rize, Samsun, Uşak ve Yozgat.

OKUL LİSTELERİ :

 

HABERKAMU / ÖZEL HABER

Bu haber 5 şubat 2012 13:20:33 de eklenmiştir.


Yorumlar
Yorum Yaz
Arkadaşına Gönder
HAKSIZLIK
İSMET ULUSOY - 2012-02-07 13:04:38

BİZ ANCAK MEZUN OLUNCA TABLETLER GELİR
tablat
yusuf - 2012-02-06 21:10:44

neden sadece bu illere var acaba bu ayrımcalık bence her kese dağıtılmalı .
Niye en çok lise
Mağdur öğrenci - 2012-02-06 21:10:41

Cogunlukla liselere vermişler ... İlköğretimler bilmiyormuş kullanmasını ... 51 lise var 3adet i.ö.o niye az
güngören anadolu imam hatip lisesi
elif coşkun - 2012-02-06 21:10:35

neden bu kadar az okula verildiğini bir türlü anlamıyorum
hııı
alim - 2012-02-05 15:39:19

bu listeleri sağır sultan biliyor. sizin yeni mi haberiniz oldu.

Siz de Yorumunuzu Yazın


Yorumcuların dikkatine:
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.

Neleri kabul ediyorum:
... ip adresimin kaydedileceğini
... adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını
... yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu
... yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini
bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.

Adınız, Soyadınız:


Yorumunuzun Başlığı:


Yorumunuz:

Karakter Sınırı: 500 Karakter.


Soru (6+9) yazı ile küçük harflerle :


Bu Haberi Arkadaşınıza Gönderin

İsminiz:


E-Mail Adresiniz:


Göndereceğiniz Kişinin E-Mail Adresi:
Diğer Haberler            BUGÜN                   BU HAFTA                    BU AY