05 Haziran 2012 / 18:51
Astsubaylara müjde, subaylara zam!...
Haber Resmi
2002 Yılından itibaren hükümet tarafından astsubaylar hariç kamuda çalışan memur ve emeklilerinin özlük haklarında iyileştirmeler yapmasına rağmen. Astsubay ve emeklilerine herhangi bir iyileştirme yapmadı.

 

2002 Yılından itibaren hükümet tarafından astsubaylar hariç kamuda çalışan memur ve emeklilerinin özlük haklarında iyileştirmeler yapmasına rağmen. Astsubay ve emeklilerine herhangi bir iyileştirme yapmadı. Hükümet tarafından astsubaylara yılda birkaç kez zam müjdesi verilmesine rağmen herhangi bir zam yağılmadığı gibi, TSK’deki kurmay subaylar ile Komutanlık ve Karargâh Subaylığı (KOMKARSU) eğitimi alan personele, 123–354 TL arasında zam yapıldı. 
İşte astsubaylara beli zamanlarda verilen müjdeler…
 
1- TARİH: 16 NİSAN 2008 TBMM Genel Kurulunda, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasasında değişiklik öngören tasarının 5. bölümü bazı değişiklerle kabul edildi. Düzenlemeye göre, Astsubaylar, en üst devlet memuru derecesine (birinci derecenin dördüncü kademesine) kadar yükselebilecekti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik göğsünü kabarta, kabarta bu konuya vurgu yaparak şunları söylüyordu. “Lise mezunu Astsubayları birinci derecenin dördüncü kademesine kadar yükseltme olanağı getirdik. Emekli olduktan sonra da bu dereceye yükselen Astsubaylar, sanki görevdeymişler gibi yeşil pasaport verilecek”
 
Sonra ne oldu:
 
Sosyal Güvenlik Reformu içindeki madde ile Astsubaylara “1’inci derecenin 4’ünci kademe” hakkı getirilen madde 16 Nisan’da Tasarı Genel Kurul’dan geçti ama sonrası tam bir şok oldu. Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in de bu düzenlemenin önünü kesen ‘Tekrir-i Müzakere, yani yeniden görüşme’ talebi geldi. Meclis’te bir gün önce Astsubaylar lehine oy kullanan Bakan Çelik, bu kez aleyhte görüş bildirdi ve TBMM’de benzeri hiç görülmemiş bir şekilde, Astsubaylara verilen hak geri alınarak, emekli ve çalışan binlerce astsubayın sevinci kursağında bırakıldı.
 
2. 11 KASIM 2008 “ASTSUBAY DEVRİMİ” 
TSK’de sayıları 100 bini bulan astsubaylar için hazırlanan 16 maddelik eylem planı şu unsurlardan oluşuyor:
* ASTSUBAYLARA subayların Komkarsu (Komutanlık ve karargâh subaylığı kursu) eğitimine benzer bir eğitimin verilmesi amacıyla Astsubay Akademisi'nin kurulması. İlk adım Balıkesir'de atıldı. Astsubay Yüksek Okulu'na alay verildi, "Üst Karargâh Hizmetler Eğitim Merkezi Komutanlığı" açıldı.
* ASTSUBAYLIKTAN subaylığa geçiş oranlarının yüzde 5'ten, yüzde 15'e kadar çıkarılması.
* MESLEK yüksek okulu öğrencisinin notuna göre Kara Harp Okulu'na yatay geçiş yapabilmesi.
* OYAK yönetim kadrosunda yer almaları.
* ASTSUBAYLARA tahsis edilen sosyal tesis ve lojman oranın düzeltilmesi.
* KOMANDO İhtisas kursu gören astsubaylar Kara Kuvvetleri içerisinde özel ve nitelikli görevlere atanabilmesi ve ilave tazminat ödenmesi.
* LİSANS ÜSTÜ eğitime kıdem.
* GÖREV tazminatı.
* EMEKLİ maaşında iyileştirme.
* YEDİNCİ ve dokuzuncu yıllar arasındaki subaylık müracaatının beşinci ve yedinci yıllara çekilmesi.
* LİSE mezunu astsubaylara, Anadolu Üniversitesi'nde ön lisans eğitimine devam etme şansı ve Astsubay Meslek Yüksekokulu'nda yönetim Bölümü'nden mezun olanlara lisans eğitimi yapma imkânı tanınması. Böylelikle astsubayların görev yaptığı süre içinde akademik eğitimine de devam edebilecek.
* YURT DIŞINDA yabancı dil eğitimi.
* SUBAY temel kurslarına katıldıkları andan itibaren teğmen rütbesi verilmesi.
* RÜTBE bekleme sürelerinin düzenlenmesi. Astsubaylar 12 yılda başçavuşluğa terfi edip, 18 yıl aynı rütbede çalışabilecek.
* YAŞ haddinden emekli olan astsubayların askeri hastanelerin B polikliniğinden faydalanabilmesi.
 
 
3. TARİH 17 TEMMUZ: 2008 Başbakan'dan astsubaylara müjde 
Başbakan, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği heyetini kabul etti. Kabulün ardından Dernek Başkanı Mustafa Erol gazetecilere açıklamalarda bulundu
Başbakan RecepTayyip Erdoğan Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği heyetini kabul etti. Başbakanlık Merkez Bina’da gerçekleşen kabulün ardından Dernek Başkanı Mustafa Erol gazetecilere açıklamalarda bulundu. Emekli astsubayların özlük sorunlarını dile getirdiklerini belirten Erol, Başbakan Erdoğan’ın Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’e bu konuda talimat verdiğini söyledi.
 
4. 22 MART 2009: MİLLİ SAVUNMA BAKANI ASTSUBAY VE EMEKLİLERİNE MÜJDELİ HABERİ VERİYOR…
Astsubaylara özlük hakkı müjdesi
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, astsubayların özlük haklarını iyileştirecek kanun tasarısı hazırladıklarını ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın görüşüne sunduklarını bildirdi.
 
AK Parti İzmir İl Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Milli Savunma Bakanı Gönül, dün AK Parti Balçova Belediye Başkan Adayı Kamil Öztürk'ün seçim çalışmalarına katılarak, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Balçova Şubesini ziyaret etti. TEMAD Balçova Şube Başkanı Faruk Özeren, Bakan Gönül'den astsubayların özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda destek istedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla astsubayların özlük haklarının düzeltilmesine yönelik kanun tasarısı üzerinde çalışıldığını belirten Bakan Gönül'ün, "Başbakanımızın talimatıyla gerekli çalışmalar yapıldı. Genelkurmay Başkanlığından görüş aldık. Özlük haklarınızı düzenleyen kanun tasarısını hazırladık, Başbakanımızın görüşüne sunduk" şeklinde bilgi verdiği açıklandı.
 
5.TARİH:09 OCAK 2011 
Astsubayların özlük hakları iyileştiriliyor
 
Milli Savunma Bakanı (MSB) Vecdi Gönül, astsubayların özlük haklarının iyileştirileceğini açıkladı.
Gönül, yeni düzenlemelerle subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlardan emekli aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmeyenlere, her ay emekli aylıklarıyla birlikte 100 TL verileceğini söyledi. Gönül, MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman’ın soru önergesini yanıtlarken, astsubaylara iyileştirme getirecek kanun taslağı üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Gönül, yüksek lisans öğrenimi yapan tüm memurlara bir kademe verilirken, TSK Personel Kanunu’nun 83’üncü maddesi doğrultusunda kendi nam ve hesabına yüksek lisans öğrenimi yapan astsubaylara kademe ilerlemesi yaptırılmasının yanında, ayrıca kıdem verilmeye başlandığını da açıkladı.
 
6- TARİH:05 EYLÜL 2011 
ASKERLERE MAAŞ MÜJDESİ!..
 
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 'Astsubayların da mali durumunun iyileştirilmesi için çalışmamız var. Uzman erbaşlar için de var, sözleşmeli erler için de var' dedi.
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 'Astsubayların da mali durumunun iyileştirilmesi için çalışmamız var. Uzman erbaşlar için de var, sözleşmeli erler için de var' dedi.
 
7- TARİH 25 MART 2012 
Askerlere 100 TL'lik Zam Müjdesi
 
MİLLİ Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, TSK personelinin özlük haklarının düzenlenmesine ilişkin tasarı taslağının Başbakanlığa gönderildiğini açıkladı. Yılmaz “TSK’nin tüm personeli emekliler de dahil olmak üzere özlük haklarında iyileştirme olacak. Subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş emekli aylıklarına her ay 100 TL ödeme yapılacak” dedi.
 
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, TSK personelinin özlük haklarının düzenlenmesine ilişkin tasarı taslağının Başbakanlığa gönderildiğini açıkladı. Yılmaz “TSK’nın tüm personeli emekliler de dâhil olmak üzere özlük haklarında iyileştirme olacak. Subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş emekli aylıklarına her ay 100 TL ödeme yapılacak” dedi.
Yüksek lisansa kıdem mükâfatı
Yılmaz, MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman’ın soru önergesine verdiği yanıtta, TSK mensubu tüm personelin mağdur olmayacağı şekilde emekli personel de dahil olmak üzere özlük haklarında düzenleme yapılması için yürütülen çalışmalar kapsamında, idarenin belirlediği alanlarda yüksek lisans öğrenimi yapan astsubaylara kademe ilerlemesi yaptırılmakla birlikte ayrıca kıdem de verileceğini kaydetti.
Yılmaz şöyle devam etti: “Subay, astsubay, uzman erbaşlardan emekli aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olanlara her ay emekli aylıklarıyla birlikte 100 lira ayrıca ödeme yapılması hususunda hazırlanan teklif Başbakanlığa sunulmuştur.”
Emekli aylıklarında artış nasıl olacak?
Emekli aylığı ve emekli aylığı hesabında da değişikliğe gidileceğini ifade eden Yılmaz, “Birinci dereceden emekli maaşı alanlarla ikinci dereceden emekli maaşı alanlar arasındaki farklılığın giderilebilmesi maksadıyla hazırlanan taslak ile emekli olan personelin emekli aylıklarının hesabında en yüksek devlet memura aylığı brüt tutarının yüzde 70 oranı yüzde 110’a çıkartılacaktır” bilgisini verdi.
 
Türkiye Cumhuriyetinde eşit koşullardaki devlet memurları arasında (sivil-asker dâhil) 1 derecenin 4 kademesine yükseltilmeyen tek kamu görevlisi astsubay zümresidir. Üniversite bitirmelerine, , yüksek lisans yapmanıza rağmen maalesef bu imkânın verilmediği tek zümre bu meslek grubudur.”
 
 
SUBAYLARA GİZLİ KARARNAMEYLE VERİLEN ZAM
 
TSK’deki kurmay subaylar ile Komutanlık ve Karargah Subaylığı (KOMKARSU) eğitimi alan personele, gizli kararname ile zam yapıldı
 
Hükümet, TSK'daki subay rütbesinde ki personele zam yaptı. İşte kadame kademe yapılan zam oranları...
 
28 Şubat soruşturması, 12 Eylül darbesi yargılaması, Ergenekon ve Balyoz davaları ile Org. İlker Başbuğ'un tutuklanmasıyla gündemden düşmeyen TSK'ya, hükümet jest yaptı.
Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) zam müjdesi geldi. 28 Şubat soruşturması, 12 Eylül darbesi yargılaması, Ergenekon ve Balyoz davaları ile Genelkurmay eski Başkanı emekli Org. İlker Başbuğ'un tutuklanmasıyla gündemden düşmeyen TSK'ya, Hükümet jest yaptı.
 
İŞTE ZAM MİKTARLARI
TSK’deki kurmay subaylar ile Komutanlık ve Karargah Subaylığı (KOMKARSU) eğitimi alan personele, 123-354 TL arasında zam yapıldı.
2012 Askeri Personel Yan Ödeme Kararnamesi'nde yapılan değişiklik kapsamında general-amirallerin maaşları 354 TL, albaylarda 283 TL, üsteğmenlerde 212 TL, KOMKARSU eğitimi alan albaylarınki ise 177 TL artacak.
Zamdan Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel de en üst düzeyde yararlanacak. Yapılan zam, maaşlarının üçte ikisini alan Ergenekon, Balyoz ve Kafes gibi çeşitli davalardan tutuklu yargılanan komutanlara da verilecek.
 
ERDOĞAN OLUR VERDİ
Org. Özel'in zam önerisinin Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından olumlu karşılandığı öğrenildi. Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Harp Akademileri Komutanlığı'nda kurmay subaylara seslenmiş, Türkiye'nin dış politika vizyonu, terörle mücadele, demokratikleşme adımları, savunma sanayindeki gelişmeler, ekonomiye ilişkin bilgilendirme konuşması yapmıştı.
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise verdiği konferansta, genç subaylara seslenip, sorularını yanıtlamıştı. Zamla ilgili Gül'ün de bilgilendirildiği, Köşk'te konuyla ilgili çalışma yürütüldüğü bildirildi.

Yorumlar
Yorum Yaz
Arkadaşına Gönder
* Bu habere henüz yorum yapılmamış.

Siz de Yorumunuzu Yazın


Yorumcuların dikkatine:
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.

Neleri kabul ediyorum:
... ip adresimin kaydedileceğini
... adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını
... yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu
... yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini
bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.

Adınız, Soyadınız:


Yorumunuzun Başlığı:


Yorumunuz:

Karakter Sınırı: 500 Karakter.


Soru (6+9) yazı ile küçük harflerle :


Bu Haberi Arkadaşınıza Gönderin

İsminiz:


E-Mail Adresiniz:


Göndereceğiniz Kişinin E-Mail Adresi:
Diğer Haberler            BUGÜN                   BU HAFTA                    BU AY